Tradicionalni dalmatinski kolači

Priča je vrlo jednostavna: ovdje nema bogatih i kićenih torti s gustim margarinskim kremama. Tradicionalni dalmatinski kolači više vole voće, svježe ili sušeno (grožđice, suhe smokve), umjesto šećera zdraviji med, a glatku strukturu krema radije mijenjaju hrskavim komadićima badema i oraha.

Važno je naglasiti da se u specifičan način pripremanja pojedinih slastica, koji se mijenja od mjesta do mjesta, nikako i ni pod koju cijenu ne smije petljati. Jer, lokalni recepti prenose se odvajkada i brane s velikim ponosom, pa se ne želi eksperimentirati. 



Padišpanja, padešpanj, turta nazivi su tradicionalnog dalmatinskog kolača, osobito njegovog zaleđa, bez kojeg se nisu mogla zamisliti obiteljska slavlja.
Posebnost ovog recepta je što odudara od nekih zakonitosti u kulinarstvu (dodajemo smjesu u bjelanjak, pečemo bez prethodnog zamašćivanja posude, stavljamo ga peči u hladnu pećnicu, hladimo ga u posudi okrenutoj naopako).


Rožata (u Dubrovniku rozata), zaštitni znak dalmatinskog slastičarstva, osobito južnog dijela i Dubrovnika, slatka je želatinasta poslastica specifična okusa koju smo naučili naručivati i diviti joj se u restoranima.


Rafioli su tradicionalni dalmatinski specijaliteti osobito srednje-dalmatinskih gradića. Ovaj recept  predstavlja imotske rafijole (u Imotskom se kažu rafijoli) koji su proglašeni, s imotskom tortom, izvorni hrvatski proizvod. Prestavlja originalnu tradicionalnu recepturu imotskih rafijola, s osebujnom aromom gdje se u idealnoj kombinaciji miješaju prošek, rum, maraskino, limun i naranča s cimetom, klinčićima i orašćićima te nadasve ukomponirano s bajamima oliti ga mendulama.

Osim Imotskih rafijola u Dalmaciji se još rade:

  • Kaštelanski rafioli
  • Makarski rafioli
  • Sinjski rafioli


Tradicionalna dalmatinska delicija osobito otoka, gdje uz medenjake, paprenjake, ušećerene naranče, ušećerene mendule, mandulat, krokant, rafiole, spadaju u najuži krug kolačića s kojima se uz popodnevnu kavu, prošek ili čaj  „ćakulalo“, dočekivalo goste, a i također su bili sastavni dio svečanog blagdanskoga stola.


Rabska torta radila se kao specijalitet još za vrijeme vladavine Venecije, prije više od tristo godina u bogatim kućama rapskih patricija. Posluživala se prilikom najsvečanijih blagdana. Imala je okrugli oblik puža i pekla se najčešće u "štangama".
Ovo je novaljska varijanta.


Ušećereni bademi su delicija u ovim našim krajevima, a ovaj recept je izvorni korčulanski i zato naziv - BRUŠTULANI MINDELI. 


Kao i bez sirnice, blagdani su nezamislivi i bez tradicionalnih arancina, barem u Dalmaciji - prvenstveno u vrijeme Božića i Uskrsa. One ušećerene i čokoladne – spoj čokolade i naranče zadovoljiti će svako nepce

  • MANDULAT



Ovi mali, nevjerojatno mirisni kolačići lokalna su delicija otoka Korčule i smatraju se savršenim suvenirom koji utjelovljuje autentične, lokalne okuse.


Neobičan naziv za jednu staru poslasticu, načinjenu od jaja, šećera i mlijeka, u modernoj verziji aromatizirano rumom, vanilij šećerom i koricom limuna. Samostalno ili uz običan keks, dobro ohlađen, prija u svakom godišnjem dobu.

1 komentar:

  1. Nima do do stari` tradicionalni` Dalmatinski` riceta o` slatic`. 💕

    OdgovoriIzbriši