Semifreddo

Doslovni prijevod riječi "semifreddo" glasi "poluhladan", te odlično opisuje tu talijansku slasticu. Međutim, ako bi joj pokušao naći ekvivalent među hrvatskim terminima, rekla bih - ledena torta.

Semifreddo je slastica koja se drži u zamrzivaču, ali se reže i konzumira poput obične torte ili kolača. Bez obzira na temperaturu, semifreddo ne "ledi" usta, kao što je to slučaj sa sladoledima, sorbetima ili granitom. Osnovna razlika koja se postiže većim udjelom masti, točnije tučenog slatkog vrhnja, koju semifreddo sadrži.

U savršenim uvjetima, trebalo bi ga servirati pri temperaturi između -10 i -6°C, dakle izvaditi ga iz zamrzivača otprilike pola sata prije konzumiranja.

Šire shvaćanje termina semifreddo obuhvaća i slastice poput "charlotte", tj. hladne kreme od jaja, tučenog vrhnja i dodataka, obavijene laganim biskvitom ili keksima, te slatke varijante "mousseline", koja se priprema slično poput klasičnog semifredda, ali je bogatija sastojcima, osim tučenog slatkog vrhnja, dodaju se različite kreme i vrlo često svježe pasirano voće.

Mada se u vječnom natezanju o tome što je talijansko, a što francusko u gastronomiji, spominje podatak da ga je talijanka Caterina de Medici, uvela, uz ostalo, na francuski dvor. Tijekom Renesanse u Italiji su ih nazivali "perfetti", zbog ravnoteže među sastojcima, ali i neobičnih oblika koje su im davali chefovi slastičari.

"Ležanje" na sobnoj temperaturi prije iznošenja na stol, mijenja strukturu koji se poslužuje poluhladan, ne smije biti ne previše tvrd, ni previše mekan, ne smije biti previše masan, ne smije se tijekom posluživanja raspadati, već zadržati željeni oblik (najčešće u kalupu pa se reže i poslužuje na fete ili pojedinačnih polukružnih kalupa).

Semifreddo osim osnovnih sastojaka, šećera, jaja i slatkog vrhnja, može sadržavati voće, ali i čokoladu, likere, orašasto voće, kekse, puslice, krokant.

Jedan od najpoznatijih je sicilijanski semifreddo od badema ili kako u Palermu kažu "parfait alle mennule", koji obavezno sadrži, osim slatkih, i gorke bademe, se rade od tučenog slatkog vrhnja, snijega od bjelanjaka i šećera, te podrazumjevaju korištenje žumanjaka. Nazivaju  se "parfait" (u prijevodu, savršeni) i sastavnim su dijelom i francuske kuhinje.

Karakteristična poslastica u vrijeme božićnih blagdana je semifreddo al torrone, koji se priprema tako da se temeljnoj bazi doda mandorlat, može i prekriven čokoladom, narezan na što manje komadiće.

Neki kažu da je najstariji semifreddo u povijesti bio tzv. "zuccotto". Radi se o nekoj vrsti charlotte, slastici savršenog polukružnog oblika. Navodno je prvi bio pripremljen koristeći vojnički šljem. Dakle, polukružna forma se obloži vrlo tankim kriškama biskvita, a unutrašnjost puni ricottom, vrhnjem, kandiranim voćem i bademima.

Jedan od najpoznatijih je sicilijanski semifreddo od badema ili kako u Palermu kažu "parfait alle mennule".

  • Semifreddo sa lješnjacima  

 





Nema komentara:

Objavi komentar