Muffins & cupcakes

Naziv ''muffin'' dolazi od francuske riječi ''moufflet'' što znači mekani kruh, ili od njemačke riječi ''muffe'' što je naziv za vrstu torte. Razlikuju se dvije vrste muffin-a, američki i engleski.

Američki muffin sunastali u Sjedinjenim Državama sredinom 19. stoljeća. Engleski muffini su načinjeni od dizanog tijesta, dok američki u smjesi sadrže prašak za pecivo ili sodu, a i više su rašireniji i popularniji.
Svaki se muffin sastoji od brašna, šećera, praška za pecivo/sode, jaja, masnoće (krute ili tekuće ), mlijeka ( mlaćenice,  jogurta ). Vrlo se često dodaje voće, orašasti plodovi, čokolada, vanilla extrakt, raznovrsni začini i sl. radi poboljšanja ukusa.

Savršeni muffin je simetričan, sa zaobljenim vrhom, a kada se prereže na pola mora biti vlažan, mekan i kompaktan, bez tunela.
Američki muffin se tradicionalno služi topao, za doručak.

Sličan kolač je i cupcake.

Naziv ''cupcake'' obično se koristi u SAD-u, Kanadi, Južnoj Africi i Australiji, dok je naziv ''fairy cake'' uobičajen u Velikoj Britaniji i Irskoj.
Početkom 19. stoljeća kolači su često pečeni u keramičkim šalicama ili kalupima, pa su svi takvi u obliku šalice za čaj zvani cupcake. Kasnije tokom stoljeća svi kolači čiji su se sastojci mjerili pomoću šalice, a ne težine zvali su se cupcake.

Sastojci od kojih su napravljeni cupcake isti su kao i kod muffina ( brašno, šećer, prašak za pecivo, jaja, maslac, mlijeko ), ali su količine jaja, maslaca i šećera duplo veće nego kod muffina.
Danas su cupcakes jedni od popularnijih deserta na svijetu i postoje mnoge pekare i slastičarne koje su se posvetile samo njima.

Kako se pravi muffin?

Način pripreme američkih muffina je vrlo jednostavan i brz. 
Posebno se izmiješaju svi suhi , a posebno svi vlažni sastojci. Ovdje se uvijek koristi ulje ili otopljeni maslac. Nakon toga se suhi i vlažni sastojci sjedine, ali se ne smiju suviše miješati ( obično je dovoljno samo 12-15 pokreta kuhačom ). Ako se suviše miješaju u smijesi se razvija suviše glutena što muffine čini teškim, s tunelima u tijestu, a i ne narastu dovoljno za vrijeme pečenja.
Ovo je prvi recept, a kasnije ih stiže više.






Nema komentara:

Objavi komentar